Type and press Enter.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry – kremy do opalania, emulsje i spraye

Ochrona przeciwsłoneczna powinna zostać uwzględniona w naszej codziennej pielęgnacji nawet wtedy, gdy nie ma już lata. Zalecamy by stosować kremy i emulsje do opalania z jak największym faktorem, który pozwoli w pełni zabezpieczyć skórę przez szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.

Wbrew pozorom, słońce wcale nie jest dobre dla naszej skóry, a jego nadmiar może wywoływać groźne choroby takie tak choćby nowotwory skóry. Promienie słoneczne nie pomogą w zachowaniu młodego wyglądu skóry. Promienie UVB wpływają na pojawienie się złocistej opalenizny, ponieważ zwiększają produkcję melaniny, czyli składnika, który odpowiada na pigmentację skóry. Im większa zawartość melaniny, tym ciemniejsza skóra. Tymczasowe zwiększenie zawartości melaniny w skórze, które pojawia się po ekspozycji na słońce, jest właśnie opalenizną.

Inne promienie, to promienie UVA. Szacuje się, że stanowią one około 90% promieniowania słonecznego. Promieniowanie UVA ma zdolność przenikania do głębokich warstw skóry, co sprawia, iż promienie te tworzą niewidoczne dla nas uszkodzenia. Skutki działania tych promieni często można zaobserwować dopiero po kilku latach od ekspozycji na słońce. Promienie UVA mają zdolność przenikania przez ubrania, a więc odzież nie jest wystarczającą, chroniącą nas, barierą.

Aby przeciwdziałać fotostarzeniu skóry, należy używać kremów z filtrem. Kremy takie mają na swoim opakowaniu oznaczenia SPF oraz PA. PA to faktor chroniący przed promieniowaniem UVA — jego siła jest oznaczana za pomocą plusów, powinno stosować się produkty, na których opakowaniu znajdują się, chociaż dwa plusy. SPF natomiast jest to faktor chroniący przed promieniowaniem UVB. Faktor ten stanowi ochronę przed oparzeniami słonecznymi. Podana liczba oznacza skuteczność filtra w odniesieniu do niezabezpieczonej skóry, a więc faktor SPF 5 mówi nam, że ewentualne poparzenie skóry może nastąpić po czasie pięciokrotnie dłuższym niż wtedy, gdyby nie została zastosowana żadna ochrona przeciwsłoneczna. Ważną informacją jest ta, że kremów z filtrem powinno się używać całego rok, nie tylko w okresie letnim, ponieważ słońce świeci mniej lub bardziej intensywnie przez cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *